top of page

   intenzivní trénink | jak zapojit filozofii do výuky   

​Filozofování s dětmi propojuje rozvoj znalostí a klíčových kompetencí vycházející z RVP do jednoho celku. Ústředním prvkem tohoto přístupu je zapojení facilitovaného dialogu (diskuse) do výuky oborového předmětu. Dobře facilitovaná diskuse rozvíjí u dětí vyjadřování a naslouchání nezbytné pro gramotnost a emocionální rozvoj dětí. Tento přístup zároveň žákům pomáhá řekonávat překážky v učení, podporuje zvídavost, kritické myšlení, vzájemnou spolupráci a pomáhá budovat soudržný kolektiv. Přístup vychází z padesátileté tradice programu Filozofie pro děti (P4C) rozšířeného v šedesáti zemí světa.

Podnětné diskuze ve třídě a efektivní rozvoj kompetencí u dětí zároveň předpokládá, že sám učitel má v potřebné míře rozvinutý soubor měkkých dovedností, které dokáže uplatnit ve výuce. Na rozvoj těchto dovedností se zaměřuje náš intenzivní trénink, který je určen pro pedagogy a lektory.​

   Co trénink rozvíjí?   

dovednost zaujmout třídu a formulovat úvodní otázky pro rozpoutání diskuse

schopnost aktivně naslouchat a vyhodnocovat reakcí žáků

dovednost vhodně reagovat na vývoj diskuse - zefektivnění vlastních vstupů

využívat facilitační techniky

získání přehledu o různých přístupech filozofování s dětmi

   Kdo trénink povede?   

Jiří Bartoník vystudoval filozofii a teologii na CMTF UP v Olomouci. Má dlouholeté zkušenosti se vzděláváním dětí i dospělých. Jeho specializací je zavádění filozofování do vzdělávací institucí. Vede skupinové kurzy a tréninky a rozvíjí jednotlivce v rámci konzultací a filozofického koučinku.

45D35381-F993-47E3-BD1A-05CB13932D32_edited.jpg

   Stojí vás hodně energie vyvolat u žáků a studentů zájem?    
   Slyšíte často: „K čemu nám to bude, proč se to máme učit?"  
   Cítíte tlak probrat velké množství předepsaného u
čiva?   

bottom of page