O tom, že existenciální otázky děti provází jejich dospíváním, nikdo nepochybuje. To, že filozofie by mohla být jednou z oblastí, která může mladým pomoc nalézat odpovědi, už však každého nenapadne. Většinou se pouze odvoláváme na sílu psychologie a dalšího poradenství.
Proto máme velikou radost, že můžeme představit práci Michala Domanského „Cesta za sebepoznáním“. Michal ji napsal jako žák 9. třídy na Základní škole Květnového vítězství a úspěšně ji obhájil jako svou závěrečnou práci v červnu 2023. Jeho vedoucím práce byl náš lektor Jiří Bartoník, kterého Michal znal z předmětu Filozofování.
Cesta za sebepoznáním
Interpretace knihy Kierkegaard a mořská panna
Michal Domanský
Úvod
V této absolventské práci jsem se zaměřil na téma sebepoznání, protože ho považuji za
důležité. Myslím si, že je dobré si uvědomovat a zjišťovat o sobě skutečnosti, které
nám mohou v životě pomoci nebo přinejmenším život usnadnit. Když o sobě víme
více, podle mého názoru, je pro nás jednodušší pochopit, co se kolem nás děje. Proto
jsem si vybral knihu Kierkegaard a mořská panna, která nám může pomoci poznat
sebe sama a vysvětlit, proč je sebepoznání důležité.
Nejprve vysvětlím, jak jsem postupoval při práci s textem a jednotlivými částmi knihy.
Jako první jsem přečetl knihu Kierkegaard a mořská panna a snažil se pochopit, co se
nám snaží její autor naznačit a na základě toho jsem se pokusil o vlastní výklad, který
jsem rozdělil do pěti částí. V nich jsem se pokusil vyzdvihnout důležité aspekty.
Zároveň jsem písemně i ústně odpovídal na otázky mého vedoucího práce, které jsou
uvedeny na konci práce. Na základě pochopení textu a odpovědí na otázky mého
vedoucího, jsem vytvořil vlastní výklad knihy.
1. Zdánlivá volba mořské panny
A. O čem je tato část
Příběh je o princezně, která žije v oceánu. Je to mořská panna. Už od malička o ní její matka říkala, že se na podvodní svět, ve kterém žije, dívá odhodlaně a s důvtipem. Princezna měla představu o tom, že se jednou vdá a její svatební den bude velkolepý a bude si o něm vyprávět každý tvor v moři. Královna a král ji uspořádali ples, kam pozvali spoustu nápadníků a těch nejvzácnějších hostů, co v moři žilo. Ples začal a mořská panna tancovala celý večer se spoustou nápadníků. Ale stále nebyla přesvědčená o tom, že je některý z nich ten pravý. Až ten úplně poslední tritón byl podle ní ten nejkrásnější a nejmilejší. Protancovala s ním zbytek večera a cítila se šťastně.
B. Můj výklad, jak této části rozumím
Jak je vidět z některých situací této části, princezna poslouchala sama sebe i rodiče, protože si vybrala tritóna. Jenže se na toto můžeme podívat ze dvou úhlů. Byla to opravdu její volba, jenom proto, že s ním tancovala, a protože se jí nejvíce líbil? Z druhého pohledu můžeme poznamenat, že si “musela” vybrat na základě výběru svých rodičů. Tudíž její volba záležela na volbě rodičů, koho pozvat. V této části příběhu se zdá, že si mořská panna uvědomuje to, co dělá. Je spokojena s tím, že to, co celý večer dělala, byla její volba. A že dělala to, co si dělat přála. Myslím si, že v této části příběhu princezna ještě zcela neví, co dělá, protože si neuvědomuje, že volba tritóna z určité části závisela na volbě jejich rodičů, a že není tak úplně její. Princezna však byla spokojena s tím, co a jak se toho večera odehrálo. Jenže se také ukazuje, že vdát se není úplně její volbou, jelikož na svou otázku matce, proč se musí vdát, dostane odpověď, že je to třeba. Takže vlastně nemá na výběr a vdát se “musí”, protože je od malička rodiči vedena k tomu, aby plnila svoje povinnosti jako princezna vůči trůnu a království.
2. Uvědomění mořské panny
A. O čem je tato část
Jenže druhý den ráno se začala ptát sama sebe, jestli si vybrala dobře, a jestli je to její volba. Začala o svém rozhodnutí pochybovat. Proto vyhledala rodiče a zeptala se jich, proč se musí vdát. Matka jí odpověděla, že je to třeba. Princezna se zamyslela a pro sebe si říkala, že by svůj život chtěla řídit sama. Ale ať se vdá, čí nikoli, tak to nebude pouze její rozhodnutí. Byla smutná a zoufalá. Chtěla utéct, co nejdál to šlo. Tak daleko, jak to bylo jen možné. Věděla, že rodiče budou mít strach, ale potřebovala pryč.
B. Můj výklad, jak této části rozumím
Druhý den princezna odešla ze zámku, protože měla pochybnosti o předchozí noci.
Pochybovala o tom, zda bylo její volbou strávit většinu večera s tritónem. Uvědomila si, že její volba záležela na volbě rodičů, tudíž to její rozhodnutí nebylo, tím pádem ani její volba. Když se zeptala, jestli se musí vdát, bylo jí odpovězeno, že je to třeba. Takže, podle mého názoru odpověď nedostala, protože odpověď je ve většině případů třeba vysvětlit a dát nějaký argument proč, co a jak má být. Princezna tedy odešla. Myslím si, že v některých případech je pro někoho lepší, a pro někoho dokonce potřeba být sám, protože má tak šanci utřídit si své myšlenky na základě svého uvážení, a podle toho jednat. Takto si člověk může uvědomit, že svůj život řídí třeba jen z části, protože i když si myslí, že jedná pouze sám za sebe, nemusí to tak vždy být.
3. Nový svět pro mořskou pannu
A. O čem je tato část
Plavala, co nejdál to šlo, tak daleko, jak jen to bylo možné. Doplavala až do Kodaňského
přístavu. Poprvé uviděla tu spoustu lidí, cítila spoustu nových vůní. A viděla spoustu
předmětů, které neznala. Pozorovala všechny ty muže a ženy. Ženám záviděla, jak jsou krásné a ona se jim nemůže rovnat. Začala myslet na to, že nebude jako ony. Nemůže se obléknout do šatů a procházet se mezi nimi. Tak moc si to ale přála. Seděla na molu a hleděla na svůj odraz na hladině vody.
B. Můj výklad, jak této části rozumím
V této části princezna doplavala do Kodaňského přístavu. Uviděla spoustu věcí, které ještě
nikdy neviděla a neznala. Podle mého názoru to je dobře. Mořská panna viděla věci, které
ještě neviděla a neznala a díky tomu si mohla vytvořit nový pohled na to co již zná. Díky novým věcem a novým zážitkům totiž získáváme nový pohled, který nám může pomoci vidět něco, co jsme předtím nebyli schopni vidět. Na jeho základě můžeme spatřit nám známou věc v jiném světle a za jiných okolností, díky kterým jsme ji tak předtím neviděli.
4. Změna pohledu mořské panny
A. O čem je tato část
Po chvíli si všimla, že se vedle ní zastavil pohledný mladý muž. Oslovil ji, protože se mu
zdála smutná. Zeptal se jí, co se děje. Řekla mu, že se jí nelíbí její odraz na hladině vody. Že není spokojená s tím, kdo je. Muž se jí snažil vysvětlit, že odraz na hladině vody se nezměnil, že se jen možná změnil její pohled na sebe samu. Mořská panna nevěděla, jak to myslí. Snažil se jí to vysvětlit. Podle něho, se každá živá bytost vyvíjí a utváří. Nikdo se nenarodí s předpokladem, že bude celý život jen šťastný a spokojený. Každý musí svou cestu hledat sám a zjišťovat, kde se mu bude dařit, a kterým směrem se ubírat. Princezna pozorně poslouchala a řekla muži, že začala přemýšlet o tom, jestli je ještě pořád tou princeznou, kterou v ní všichni v království vidí. A jestli se vůbec ještě chce vdávat. Muž jí svou reakcí překvapil. Řekl jí, že je úžasné, že si uvědomila, že bude šťastná pouze, když bude tím, kým je, a ne tím, kým není. Řekl jí, že bude šťastná pouze, když bude v životě dělat to, co chce sama.
B. Můj výklad, jak této části rozumím
V této části se nabízí otázka, jestli Kierkegaard princezně pomohl, nebo ne. Na toto může mít každý svůj názor nebo pohled. Záleží, co dotyčnému pomáhá. Ale zde se, podle mého názoru, nabízí nejvíce otázka, jestli více pomáhá otázka nebo přímá odpověď. Můžeme říci, že pomáhá obojí, ale nemůžeme s jistotou říci, že jedno je lepší než druhé. V této části bych řekl, že spíše pomůže otázka, protože si princezna podle sebe uvědomí sama sebe spíše, než kdyby dostala přímou odpověď. Tím, že si toto uvědomila se změnili její pohled na sebe samu. Tudíž, i když se princezna chtěla změnit, změnila se, i když nic vidět nebylo. Kierkegaard ji tedy pomohl tím, že jí položil otázku, přes kterou našla cestu dál. Přitom ji řekl, že podmínkou štěstí je dělat to, co v životě chceme. S tím souhlasím z větší časti. Souhlasím s tím, že abychom byly šťastní, je potřeba dělat věci, které nás baví. Jen nesouhlasím, že je to podmínkou. Protože i když uděláme něco, co nás nemusí bavit, určitě to může být zkušenost k dobru nebo nás může daná věc začít bavit.
5. Sebepoznání mořské panny
A. O čem je tato část
Později si princezna uvědomila, že chce svého tritóna poznat trochu víc. Vrátila se zpět do
zámku. Po nějakém společně stráveném čase s tritónem zjistila, že je velice hodný a milý.
Vzala si ho a to proto, že chtěla, a ne že jí to někdo řekl. Bylo to její rozhodnutí. Byla šťastná. Jejich život se krásně spojil a vše bylo tak jak si představovala. Ale když zjistila, že čeká dítě začala opět pochybovat. Nevěděla, co dělat a jestli je to takhle správně. Vyrazila zpátky do Kodaně a chtěla muži, který ji radil vynadat, že ji neřekl pravdu, že ona byla sama sebou, a přesto je zase zoufalá a neví si rady. Trvalo dlouho, než se muž objevil. Řekla mu, co se stalo a zlobila se na něj. Myslela, že ji chce pomoci a přitom se ona cítí zoufale. Muž jí řekl, že když nebude věřit sama v sebe, tak nikdy nebude žít plným životem a stále bude mít obavy. Ona musí věřit v to, že její rozhodnutí je správné. Jedině tak může vše zvládnout. Potom muž zmizel a už se nevrátil. Mořská panna se vrhla do vln. Měla pocit, že ji moře žene zpět domů. Cítila obrovskou úlevu a pochopila, že jen ona je ta, která jí vede jejím životem.
B. Můj výklad, jak této části rozumím
V závěru příběhu se již princezna vrátí zpět do království. Rozhodla se, že chce tritóna poznat více, potom co měla rozhovor s Kierkegaardem. Byla po návratu veselejší. Jenže když zjistila, že čeká dítě, začala se na Kierkegaarda zlobit, protože si myslela, že ji neřekl pravdu. On ji ale řekl, že ji nic špatného neřekl, a že musí věřit, že její rozhodnutí je správné a musí v něj věřit. Potom se již neviděli a princezna se vrátila domů, znovu šťastná, protože znovu věřila v sebe a své rozhodnutí. Z této části je tedy vidět, že skoro každé rozhodnutí může být správné, když v něj věříme nebo z pohledu jiné osoby. Člověk se nemůže zavděčit všem, tudíž záleží spíše na pohledu na danou věc nebo čin. V očích někoho to může být správné, v jiných špatné. Na základě tohoto příběhu můžu říct, že dobré, nebo špatné nebo rozhodnutí, nebo čin není. Vše se odvíjí na základě pohledu nebo názoru dané osoby.
Závěr
V této práci jsem chtěl poukázat na téma sebepoznání, protože jsem se chtěl něčemu přiučit a zároveň něco předat. Myslím si, že se mi to povedlo a k tomu jsem se dozvěděl ještě pár věcí navíc, které mě samotnému pomohly změnit některé věci. Tudíž bych tuto práci považoval za úspěch, protože jsem se dosáhl daného cíle a zároveň jsem se přiučil něco navíc.
Otázky ke kapitolám
1. kapitola
- poslouchala mořská panna spíš sebe samu, nebo svoje rodiče?
- byla si vědoma toho, co dělá?
- byla její volba ženicha opravdu volbou?
- Cítila se opravdu šťastná?
- Jak se projevila její poslušnost?
- Co vše mořskou pannu ovlivnilo?
- Souhlasíš, že by to bylo opravdu její rozhodnutí vdát se?
2. kapitola
- dostala mořská panna odpověď na svoji otázku?
- byla reakce princezny adekvátním řešením?
- opravdu lze řídit svůj život?
- jaký na to máš názor?
3. kapitola
- jak mořská panna poznává svět?
- jak vnímá jinakost, co ještě nikdy neviděla?
- myslíš si, že je důležité například cestovat a proč?
4. kapitola
- změnila se mořská panna?
- pokud ano, v čem?
- co se změnilo?
- souhlasíš, že podmínkou našeho štěstí je skutečnost, že děláme v životě to co, chceme?
- pomohl ji Kierkegaard, nebo nepomohl?
5. kapitola
- jak se chovala mořská panna po návratu domů?
- změnilo se její chování?
- něco jiného se změnilo?
- pokud ano, jak se to projevilo?
- proč se zlobila na Kierkegaarda?
Seznam použité literatury
FADEN-BABIN, Line a Jakob RACHMANSKI. Kierkegaard a mořská panna. Ilustroval
Lucia CALFAPIETRA, přeložil Jolana KUBÍKOVÁ. V Praze: Pink Box, 2022. Monáda
(Pink Box). ISBN 978-80-908532-4-9.
DOMANSKÝ, Michal. Cesta za sebepoznáním - Interpretace knihy Kierkegaard a mořská panna. V Praze: ZŠ Květnového vítězství, 2023. Vedoucí práce: BARTONÍK, Jiří.
Prohlašuji, že jsem svou práci vypracoval samostatně, s využitím uvedených
zdrojů literatury. Použitý text není pouze zkopírovaný.
Poděkování
Chtěl bych poděkovat za odbornou spolupráci a trpělivost mému učiteli Jiřímu
Bartoníkovi, který mi pomohl dostat práci do podoby, jaká je.
Názory spolužáků Michala Domanského o předmětu Filozofování si poslechněte na videu zde.
Knihu Kierkegaard a mořská panna, které se Michal věnuje ve své práci, najdu zde.
Měli byste zájem o filozofování s dětmi, nebo byste rádi využili filozofické postupy s vašimi kolegy? Podivejte se na naši nabídku služeb. V ní najdete možnosti od filozofických dílen, workshopů pro učitele, až po individuální filozofické konzultace.
VÍCE O MOŽNOSTECH FILOZOFOVÁNÍ
nechci, aby mi nic uniklo >>> přihlášení k newsletteru